Klapa nie otwiera się do końca

v0jak
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2019, 20:27
Skąd: EL
Samochód: Touareg 7L 2008 3.0 Casa

Klapa nie otwiera się do końca

#1

Post autor: v0jak » 17 maja 2021, 21:12

Przede wszystkim chciałbym się przywitać na forum :)
Problem z jakim walczę dotyczy tylnej klapy elektrycznej. Objawia się następująco.
Klapa zamknięta, wciskam otwierania (obojętnie czy pilotem, na drzwiach, na klapie) otwiera się do ok 35 stopni z zaprogramowanych 77 i na tym koniec. Ponowne wciśnięcie otwierania powoduje otwarcie jej do końca. Co ciekawe, podczas otwierania można ją zatrzymać przyciskiem F206 ale jak już jest otwarta to nie reaguje na jego wciśnięcie (powinna się zamknąć). Nie reaguje też na jego dłuższe wciśnięcie po którym sterownik powinien zapamiętać kąt otwarcia jako docelowy. Sterownik prawidłowo odbiera stan przycisku F206 (zmienia się status w grupie 3). Sterownik odbiera też informacje z czujnika kąta otwarcia klapy (grupa 2)
Załączam screeny z bloków pomiarowych sterownika 6D.
Może ktoś z was walczył już z takim problemem i mógłby coś podpowiedzieć ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Vreshcor
Weteran
Weteran
Posty: 1655
Rejestracja: 17 maja 2019, 2:30
Answers: 1
Skąd: Wroclove
Samochód: Touareg, 3.0TDI

#2

Post autor: Vreshcor » 17 maja 2021, 22:39

Było....ręcznie trzeba podnieść do końca i nacisnąć przycisk. Jakoś tak.
Better is enemy of good.

v0jak
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2019, 20:27
Skąd: EL
Samochód: Touareg 7L 2008 3.0 Casa

#3

Post autor: v0jak » 18 maja 2021, 20:04

Tak też próbowałem ale niestety bez zmian. Wygląda to tak jakby sterownik klapy widział zmianę stanu przełącznika zamykania ale olewa jego wciśnięcie. Zarówno krótkie (zamknij) jak i długie (zapamiętaj kąt otwarcia). Zresztą jak widać na screenach ma zapamiętaną wartość 77 stopni a mimo to otwiera do 35 i zmienia status na "otwarte", więc to raczej nie będzie kwestia źle zaprogramowanego kąta otwarcia...

Awatar użytkownika
Vreshcor
Weteran
Weteran
Posty: 1655
Rejestracja: 17 maja 2019, 2:30
Answers: 1
Skąd: Wroclove
Samochód: Touareg, 3.0TDI

#4

Post autor: Vreshcor » 18 maja 2021, 22:50

Tu nie naciśnięcie jest kluczowe tylko czujnik klapy. Coś przy nim dlubales? pokazuje realne wartości? Dlaczego masz tam gdzieś odczyt 80 przy zadanych 77.
Better is enemy of good.

v0jak
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2019, 20:27
Skąd: EL
Samochód: Touareg 7L 2008 3.0 Casa

#5

Post autor: v0jak » 22 maja 2021, 8:50

Przy samym czujniku nie grzebałem, odkręciłem go od klapy i ruszając sprawdziłem, że płynnie zmienia wartości. Także podczas otwierania, będąc przykręconym do klapy płynnie zmienia wartości więc uznałem, że jest ok.
Na zdjęciu pokazuje 80 stopni bo przy otwieraniu zmienia się płynnie od 0 do 35 i klapa staje, jak ponownie wciskam "otwórz" to otwiera dalej, płynnie leci od 35 do tych właśnie 80 stopni "mijając zadane" 77. W takim stanie mogę ją zamknąć tylko ręcznie. Co ciekawe system ma wtedy status "open" a mimo to kolejne wciśnięcie "otwórz" powoduje próbę dalszego otwierania klapy! Nie pamiętam czy tak było wcześniej ale nie wygląda to na prawidłowe zachowanie.
Zastanawiam się czy to nie przypadkiem kontroler klapy, co prawda prawidłowo czyta parametry z czujników ale zachowuje się tak jakby "zapomniał" co one oznaczają i co ma robić przy danych wartościach parametrów...

Awatar użytkownika
Vreshcor
Weteran
Weteran
Posty: 1655
Rejestracja: 17 maja 2019, 2:30
Answers: 1
Skąd: Wroclove
Samochód: Touareg, 3.0TDI

#6

Post autor: Vreshcor » 22 maja 2021, 11:18

Jestem prawie pewien że zapamiętuje pozycję z ręki ale....

Rear Lid relearn
Prerequisites:
Rear Lid closed
No rear lid obstructions or damage to the vehicle
Battery voltage at least 12.0V
Vehicle is on a flat level surface
[Select]
[6D-Trunk Elect.]
[Security Access - 16]
Enter 59107
[Do it!]
[Basic Settings - 04]
Group 001
[Go!]
The rear lid Basic Settings will now begin and the rear lid will now open. If the lid does not open use the [On/Off/Next] button.
[Done, Go Back]
When the rear lid has stopped, close the rear lid.
Check for fault codes, clear if needed.
[Close Controller, Go Back - 06]
Check for proper operation
Re-check for faults


A gdyby nie pomogło to w tpi piszą że gdy w czasie otwierania przycisk jest naciśnięty np z powodu deformacji plastiku to klapa otwiera się na 31st.
Trzeba naprawić działanie przycisku i/ lub podnieść soft do 1310.

7L6 959 107 (all software levels)
7L6 959 107 A (software level 1210)
RoW market TPI 2017458
NAR market TPI 2018695
After the flash update is completed address 6D should show part number 7L6 959 107 B @ software level: 1310
Better is enemy of good.

v0jak
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2019, 20:27
Skąd: EL
Samochód: Touareg 7L 2008 3.0 Casa

#7

Post autor: v0jak » 31 maja 2021, 21:08

Przepraszam, że się nie odzywałem ale byłem na krótkim urlopie.
Masz rację, pozycje powinien zapamiętać ręcznie... gdyby był sprawny ale u mnie ewidentnie nie jest.
Biuletyn "vw.tb.55-08-05 Rear Lid Only Opens Approximately One-Third, Electrically Operated Rear Lid, U.S." widziałem i gdyby nie to, że mam soft 1310 (to 1310 w Component to wersja softu - chyba, że się mylę ?) to reszta pasuje idealnie, zastanawiałem się nawet czy nie nadpisać softu tą samą wersją 1310 - ale nie wiem jak i nie wiem czy tak się w ogóle da zrobić.
Przycisk nie jest zdeformowany, pomierzyłem go i działa prawidłowo, zresztą jak pisałem wcześniej w grupie 3 kanał 2 sterwonik prawidłowo wyświetla stan przycisku (zmienia status wciśnij i puść)
BS u mnie przebiega tak, że po Go! na pierwszej grupie, klapa otwiera się do 30-35 stopni i stoi, następnie zgodnie z tym "... If the lid does not open use the [On/Off/Next] button." wciskam ten przycisk i z klapą nic się nie dzieje za to w kanale 1 grupy 001 pojawia się ERROR i dalej nic nie można zrobić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Vreshcor
Weteran
Weteran
Posty: 1655
Rejestracja: 17 maja 2019, 2:30
Answers: 1
Skąd: Wroclove
Samochód: Touareg, 3.0TDI

#8

Post autor: Vreshcor » 02 cze 2021, 10:01

Nadpisać się da .
A co się dzieje gdy klapa stanie i ręcznie ja dociagniesz do góry a potem zamkniesz z przycisku?
Olej sprawdzony że nie brakuje?
Better is enemy of good.

v0jak
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 16 paź 2019, 20:27
Skąd: EL
Samochód: Touareg 7L 2008 3.0 Casa

#9

Post autor: v0jak » 03 cze 2021, 9:40

Po otwarciu, bez względu na to, czy ręcznie ją podniosę czy też otworzę do końca (ponownie wciskając przycisk otwórz, ten nad rejestracją) nie reaguje na przycisk zamykania (ale VCDS pokazuje, że kontroler klapy widzi, że przycisk jest wciskany). O oleju nic nie wiem, czy masz na myśli olej w siłowniku nad podsufitówką ? Jak go sprawdzić ?
Chętnie bym nadpisał soft sterownika ale zupełnie nie wiem jak to zrobić, czym i skąd wsad do wgrania.
Wg screenu przekaźnik D2 odpowiada za zamykanie klapy, czy faktycznie tak jest, że on jest od zamykania a nie ogólnie od zamykania i otwierania ? Próbowałem go sprawdzić ale nie wiem jak się do niego dostać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Vreshcor
Weteran
Weteran
Posty: 1655
Rejestracja: 17 maja 2019, 2:30
Answers: 1
Skąd: Wroclove
Samochód: Touareg, 3.0TDI

#10

Post autor: Vreshcor » 03 cze 2021, 12:30

Olej ogólnie w układzie , pompka schowana w piance ma swój zbiornik i korek do nalewania . Ale skoro się podnosi do końca to nie ten problem .
Firmware mogę ci dać ale trzeba mieć czym zagrać , vas ,vcp ,programator do procków .
Przekaźnik nie jest do podnoszenia , silnik pompy jest sterowany bezpośrednio ze sterownika itd...

Ale żeby nie przedłużać tematu weź w czasie otwierania i pomóż ręką klapie się otworzyć....podejrzewam że prawy siłownik gazowy już osłabł na tyle że załącza się ogranicznik przeciążeniowy. Silownik ma 1850N bo klapa jest ciezka jak cholera , wystarczy ze straci trochę na sile i klapa staje tak jakby wykryła przeszkodę.
Better is enemy of good.

ODPOWIEDZ